«СОКОЛОВ плюс…». Симфонічний оркестр НФУ, Віталій Протасов
«СОКОЛОВ плюс…». Симфонічний оркестр НФУ, Віталій Протасов
28 лютого у Національній філармонії України у рамках проєкту «Соколов+» за участю скрипаля Валерія Соколова та флейтиста Матвія Дьоміна у супроводі філармонійного оркестру під орудою Віталія Протасова звучатиме музика фіна Яна Сібеліуса та данця Карла Нільсена. Цьогоріч цим композиторам було би 155.

Відомо, що Сібеліус мріяв бути скрипалем-віртуозом, але не судилося. Цікава історія вийшла із першими роками сценічного життя його Скрипкового концерту й присвятами цього твору, який має дві редакції. Цього разу легендарний твір звучатиме у виконанні українського скрипаля Валерія Соколова.

Від початку композитор присвятив цей твір німецькому скрипалю Віллі Бюрмстеру, який мав би здійснити прем’єру концерту в Гельсінках 1904 року під орудою автора. Але через певні обставини Бюрмстер не мав можливості приїхати в це місто й першим виконавцем концерту став Віктор Новачек, професор класу скрипки Гельсінської консерваторії. У другій редакції концерт звучав 1905 року у виконанні чеського скрипаля Карла Халіра в супроводі берлінського оркестру під орудою Ріхарда Штрауса. Бюрмстер образився. Сібеліус змінив присвяту на честь угорського скрипаля та композитора Франца фон Вечея, якому на той час було 13 років.

Більш відомою є друга версія цього концертую. Перша ж була невідомою до 1991 року, коли нащадки композитора дозволили записати її грецькому скрипалеві Леонідасу Кавакосу.

Композитором, диригентом і оркестровим скрипалем був сучасник Яна Сібеліуса – Карл Нільсен. Як і Сібелус, Нільсен є основоположником композиторської школи, але данської.

Нільсен створив шість симфоній, три концерти (для скрипки, флейти, кларнета), дві опери («Саул і Давид» та «Маскарад»), безліч камерно-інструментальних та камерно-вокальних творів. Для нього характерне новаторське ставлення до тональності, яку із часом назвали як «прогресуючу тональність».

Окрім найбільш відомих 4 та 6 симфоній, флейтовий концерт, Нільсена, створений 1926 року, є досить популярним і нині в репертуарі флейтистів. Цього разу його виконає Матвій Дьомін.

Цикл концертів «СОКОЛОВ плюс…»

ЯН СІБЕЛІУС КАРЛ НІЛЬСЕН

Академічний симфонічний оркестр
Національної філармонії України

Диригент – ВІТАЛІЙ ПРОТАСОВ

Солісти –
ВАЛЕРІЙ СОКОЛОВ (скрипка)
МАТВІЙ ДЬОМІН (флейта)

Програма:
Я. Сібеліус – Симфонічна поема «Фінляндія», тв. 26
К. Нільсен – Концерт для флейти з оркестром, FS. 119
Я. Сібеліус – Симфонічна поема «Туонельський лебідь», тв. 22
– Концерт для скрипки з оркестром ре мінор, тв. 47

Вартість квитків - 80-400 грн.

Квитки онлайн:
https://bit.ly/2QxvaPM

та в мережі кас https://kontramarka.ua
Найближчі події