О событии
12 вересня 2024 рокуНаціональний будинок музики
ТА-ДА-ДА-ДАМ
Liatoshynskyi Capella: Orchestra
ВІКТОР ПЛОСКІНА диригент
ОКСАНА РАПІТА фортепіано
Концерт веде ОЛЕКСАНДР ОСТРОВСЬКИЙ
І відділ
Є. Петриченко (нар. 1976) – «Очі в очі»
Прем’єра в Києві!
В. Барвінський (1888–1963) – Концерт для фортепіано з оркестром f–moll ,
оркестрова редакція Б. Фроляк
ІІ відділ
Л. Бетховен (1770–1827) – Симфонія № 5 c–moll, op. 67
І. Allegro con brio
ІІ. Andante con moto
ІІІ. Scherzo. Allegro
IV. Allegro
Пʼята симфонія Людвіга ван Бетховена — мабуть, один із найвідоміших класичних творів усіх часів. «Мотив долі», який відкриває симфонію, впізнаваний у сотнях інтерпретацій у популярній культурі: від кіно до реклами, від пісень-каверів до інтернет-мемів. Ця симфонія стала символом творчої біографії самого Бетховена, адже, написана у період прогресування у композитора втрати слуху, метафорично зображує боротьбу автора із долею-фатумом.
Долання фатуму тематично поєднує найвідомішу симфонію Бетховена із фортепіанним концертом, написаним Василем Барвінським. У 1948 році совєцька влада назвала композитора «буржуазним націоналістом» та засудила до 10 років концентраційних таборів. Під примусом Барвінський підписав згоду на знищення усіх своїх творів, а залишок життя після відбуття покарання присвятив на відновлення своєї спадщини з памʼяті.
Фортепіанний концерт Барвінського мав шалений успіх на концертних майданчиках України (Львові, Станиславові, Києві, Дніпрі) протягом 10-ти років: від моменту премʼєри у 1938 році і до увʼязнення композитора. Згодом довгий час твір вважався втраченим. Дивовижним чином партитуру було віднайдено в Аргентині у 1993 році, що дає змогу нам, сучасним слухачам, знайомитися сьогодні із цим яскравим музичним полотном.